Baklavacılar ve Tatlıcılar Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Murat Bozanoğlu 23 Şubat 2009 Pazartesi günü yapılan İTO seçimlerinde dernek üyelerinin ve İTO’ya kayıtlı sektör temsilcilerinin destekleriyle meclis üyesi ve komite başkanlığına seçildiler.

Mehmet Yıldırım ve Murat Bozanoğlu, kendilerine yapılan seçimlerde destek veren tüm üyelere teşekkür ederek, “İTO gibi bir güç arkamızda olduğu müddetçe biz, baklavamızı küresel zeminlere taşımak, markalaştırmak ve uluslar arası arenada daha iyi pazarlayabilmek için çok önemli çalışmalara imza atacağız.

İTO Meclisi’nde kendi komitesiyle ilgili olarak çok özel projeler geliştireceğini vurgulayan Yıldırım, “Sadece baklava veya tatlılarımızla ilgili değil, ülkemizin mutfağına damga vuran diğer tüm değerlerimizi çok özel projelerle hem ülkemizde, hem de uluslar arası arenada tanıtımına yönelik çalışmalar gerçekleştireceğiz” açıklamasını yaptı.

Komite seçimlerinin ardından gerçekleşen İTO Başkanlık seçimleri büyük çekişmeye sahne oldu. İTO seçimlerini mevcut başkan Murat Yalçıntaş kazandı. Baktad Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım’da Yalçıntaş’ın TOBB delege listesinde yer aldı. Seçim sonrası dağıtılan baklava da seçimin en tatlı hatırası olarak akıllarda kaldı.

300.000’den fazla üyesiyle dünyanın sayılı odalarından olan İstanbul Ticaret Odası’nın merakla beklenen başkanlık yarışı tamamlandı. Büyük çekişmeye sahne olan seçimlerde ipi İTO Eski Başkanvekili İbrahim Çağlar’ı 120 oya karşılık 133 oyla geçen mevcut başkan Murat Yalçıntaş göğüsledi. Toplam 257 üyeden 254’ünün katıldığı seçimde 5 oy da geçersiz sayıldı.

Seçim sonrasında bir açıklama yapan Murat Yalçıntaş,rakibi Çağlar’a teşekkür ederek,şunları söyledi. “Ekonomi’nin lokomotifi İTO, Türkiye’yi daha parlak yarınlara taşımaya devam edecek. Seçim bitmiştir, artık bu saatten sonra İTO tek yürek olarak İstanbul ve Türkiye için çalışacak. Kazanan İTO oldu, kaybeden yoktur. Bu bir hizmet yarışıdır. Bugünden sonra hizmet yarışı kaldığı yerden devam edecektir.

İki adayın yarıştığı seçimlerde listelerin gizli savaşı vardı. Murat Yalçıntaş’ın %80’i değişmiş yeni listesinde eski yönetimden sadece Şekib Avdagiç ve Abdullah Çınarın yer alması dikkat çekti. Geçmiş dönemde İTO Meclis Başkan Yardımcılığı yapan Mehmet Develioğlu da listede kendine yer buldu. Listede yer alan 7 MÜSİAD(Müstakil  üyesi ise kulislerde Müstakil İstanbul Ticaret Odası konuşmalarının duyulmasına sebep oldu. Bunun dışında Murat Yalçıntaş’ın listesinde TUSKON’un adayı olarak gündeme gelen Murat Sungurlu, ASKON Yönetim Kurulu üyesi Ertuğrul Yavuzpala ve yine ASKON üyesi Abdullah Çınar’da bulunuyor. Ayrıca TÜMSİAD üyesi Yakup Koç’da Murat Yalçıntaş’ın listesinde ki diğer önemli isimlerden biriydi. Murat Yalçıntaş’ın rakibi İbrahim Çağlar’ın listesi ise sürprizlerle doluydu. Biri üye biri sempatizan iki MÜSİAD üyesinin bulunduğu listede esas dikkat çeken isimler bir önceki dönemde Murat Yalçıntaş’ın listesinde bulunan Tahsin Öztiryaki, Ali Kopuz ve Sait Kılıç oldu. Deri Tanıtım Grubu İcra Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş’ın da yer aldığı listede diğer bir dikkat çeken isim Osman Akyüz oldu. Meslek komiteleri seçiminde Ziraat Bankası‘ndan Zeki Sayın, Halk Bankası’ndan Hasan Sezer’le birlikte Yalçıntaş’a destek vererek özel bankaları saf dışı bırakan Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, bu sefer İbrahim Çağlar’ın listesinde yer aldı. Çağlar’ın sürprizlerle dolu olan listesindeki bir diğer önemli isim ise Ertuğrul Erdoğan oldu. Bir önceki dönem aşırı muhalefeti nedeniyle Yalçıntaş’a sıkıntılı günler geçirten ancak ailevi sebepler nedeniyle şirketiyle yollarını ayırmasının ardından Meclis’ten atılan Erdoğan, bu kez yeniden girdiği Meclis’te İbrahim Çağlar’ın listesinde yer aldı. Ayrıca Çağlar’ın listesinde Multi Turkmall’ın CEO’su Levent Eyüboğlu’da vardı. İTO tarihinde bir ilk olan Levent Eyüboğlu’nun listede yer almasıyla İTO tarihinde ilk kez yabancı sermaye temsilcisi bir isim listede yer almış oldu.

Murat Yalçıntaş’ın TOBB delege listesinde de çarpıcı isimler yer aldı. Murat Yalçıntaş’a karşı bir hareketle kurulan Çağdaş Demokrat Liberal İşadamları Grubu(ÇDGL)’nun kururcularından ve önde gelen isimlerinden İTO Eski Başkanı Mehmet Yıldırım’ın seçilemediği Meclis’e giren adaşı baklavacı ve TÜMSİAD Başkanı Mehmet Yıldırım, Yalçıntaş’ın TOBB delege listesinde yer aldı.

İTO Başkanlığı için Murat Yalçıntaş ile sıkı bir mücadeleye giren İbrahim Çağlar farklı yollarla da oy toplamaya çalıştı. Seçim sabahı saat 9.30 ve 11.30’da İTO meclis üyelerine cep telefonlarından sesli sms gönderdi. Çağlar mesajında, “Sayın meclis üyeleri, bu bir yarış değil, İTO’nun Türkiye ve dünya ekonomisinde yerinin nerede ve karakterinin nasıl olacağının seçimidir” dedi.

İTO meclisinde 4 kadın üye de yer aldı. Hatice Güner, Öznur Sanbay Değirmenci, Işıl Dinçer ve Hava Demir meclis üyesi olarak Murat Yalçıntaş’ın yeni yönetiminde görev alacaklar.