Türkiye’nin en ünlü baklava markaları tarafından oluşturulan ve sektörün geleceğiyle ilgili önemli projeler hazırlayan Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği BAKTAD, Anuga fuarında dünyayı “Türkiye’nin tadını denemeye” davet etti.

Anuga gıda fuarına bu yıl 191 Türk firması katıldı. Ağırlıklı olarak tatlı ve bisküvi üreticilerinin yer aldığı fuarda, fındık, incir, zeytin ve zeytinyağı üreticileri de yer aldı. Başkanlığını “Tatlici” markasının sahibi Mehmet Yıldırım’ın yürüttüğü Baktad, AB komisyonu başkan yardımcısı Günter Verheugen’in de katıldığı Anuga 2009 fuarında tüm dünyaya baklava ikram etti. Üzeri Türk bayrağı ve Alman bayrağı desenli baklavaların dikkat çektiği ikram, herkesin büyük beğenisini kazandı. Türk ürünleri için “Türk Mankenini Tadın” sloganının kullanıldığı fuarın afişlerinde güzellik yarışmasına katılmış görüntüsü verilen çay, baklava ve köfteler, üzerinde mankenlerde olduğu gibi kuşak ile süslendi. Türk baklavalarını tadan Verheugen “Biz bu baklavaları AB üyesi 27 ülkenin liderlerine gönderelim tatsınlar. Böylece Türkiye’nin üyeliğine karşı olan liderde kalmaz” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ise konuşmasında Türkiye’nin dünya gıda pazarında yerini alabilmesi için “Helal Gıda” sertifikası çalışmalarının başladığını ifade ederken, dünya genelinde 100’den fazla kuruluşun bu sertifikayı verdiğini kaydetti. Konuşmasına gıda konusunda fiyatlandırmanın Avrupa ülkelerinde bile sarsıldığını belirterek devam eden Yalçıntaş; “Anuga gıda fuarında konuşan Alman yöneticiler bu konudaki rahatsızlıklarını dile getirdiler. Fiyatlandırma konusunda Türkiye’ye büyük yer açılıyor” şeklinde konuştu.

İTO Meslek Komitesi  Seçimlerinde baklava sektörünün de kayıtlı bulunduğu 1. Öğütülmüş Tahıl Ürünleri Komitesinden İTO Meclis Üyesi ve İTO Başkanlık seçimlerinde TOBB delegesi seçilen Yıldırım, ülkemizin önde gelen tatlı firmalarını temsil etmenin yanı sıra gelen konuklara baklavanın bir Türk tatlısı olduğunu da birinci ağızdan anlatma fırsatı yakaladı.

Fuara Türkiye’yi temsilen katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise Türkiye’nin dünya tarımındaki yerine atıfta bulunarak “Türkiye üretim bakımından 5 üründe dünya birincisi, diğer 23 üründe ilk 5 te yer alıyor. Aynı şekilde dünya tarımsal ihracatında pek çok üründe ilk sırada. Tarımsal iç ticaret hacmi 53 milyar dolara dış ticaret hacmi ise 24 milyar dolara ulaştı” dedi. Türkiye’nin AB tam üyelik hedefine tarımın engel olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Eker, “Dünya nüfusu 9 milyara ulaştığında gıda ihtiyacı 2 katına çıkacaktır. Buradan hareketle tarım, Türkiye için AB’ye üyelik sürecinde engel değil tam tersine bir avantaj oluşturacaktır” şeklinde sözlerini tamamladı.

Baktad, kurulduğu 2001 yılından bu güne mesleğin gelecek kuşaklara sağlıklı bir biçimde aktarılabilmesi ve tatlı sektörünün en iyi şekilde tanıtılması için çalışmalarda bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle ülke ve dünya çapında birçok fuar, söyleşi ve seminer gibi etkinlikleri organize eden veya katılan dernek Anuga 2009 gıda fuarında da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmiş ve yine ülkemizin yüz akı olmuştur.