Baklava sektörüne nitelikli iş gücü yetiştirmek için Bahçeliveler Siyavuşpaşa Anadolu Meslek Lisesi’nde kurulan atölye muhteşem bir törenle hizmete açıldı. Açılışta konuşan BAKTAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, “Baklava bizim öz kültürümüzdür. Kimse sahiplenmesin” dedi.

Baklava sektörünün eğitimli eleman ihtiyacını karşılamak ve ülkenin her alanda ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücüne katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Bahçelievler Siyavuşpaşa Anadolu Meslek Lisesi’ndeki Baklava ve Tatlıcılık Bölümü, muhteşem bir törenle hizmete açıldı.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı (BAKTAD) Mehmet Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erol Demir, Bahçelievler Kaymakamı Şevket Cinbir, Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayırlıoğlu, Sektör temsilcilerinden Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Hacıbozanoğulları Sahibi Murat Bozanoğlu, Hacıerenler Tatlıcılık Sahibi Mustafa Eren, RB Ramazan Bingöl Et Lokantaları Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl ve BAKTAD Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı tören, coşkulu bir atmosferde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan BAKTAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, sektörün nitelikli eleman açığını gidermek için ortaya koydukları bu projeden kalifiye elemanlar yetişmesini beklediklerini belirterek, “Öğrenciler, bu meslek altın bir bileziktir. Dünyanın her yerinde geçerlidir” dedi. Yıldırım, baklavanın tarihsel bir değerimiz olduğunu da vurgulayarak, “Hiç kimse bizim baklavamıza sahip çıkmasın. Baklava bizim sofralarımızın padişahı, padişahlarımızın tatlısıdır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erol Demir ise, Türkiye’nin her alanda nitelikli iş gücüne ihtiyacı olduğunu belirterek, “Ne yaparsanız yapın, onu en iyi şekilde yapın. O konuda otorite olun. Bugün artık küresel rekabette üretmek değil, onu doğru ve etkili şekilde pazarlamak ön plana çıkmıştır” dedi. Bahçelievler Kaymakamı Şevket Cinbir ise, başarmak ve başarıya ulaşmak için insanların bahane üretmemeleri gerektiğini kaydederek, “Devletimizin insanlarımızın önünü açmak için her türlü imkanı vardır. İşte bu atölye bunun ispatıdır.

Çok iyi baklava yapabilirsiniz. Ama, çok iyi insan olmak, bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü sağlayan, bu ülkeyi seven insanlar olarak yetişmeniz için de en güzel örnekleri ortaya koymanız gerekir” dedi. Halk oyunları ile devam eden programın sonunda daha sonra Baklava ve Tatlıcılık Bölümü atölyesinin kurdelesi kesildi.