BAKTAD ve Fatih Belediyesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlatılan 500 yıllık tarihi “Baklava Alayı” geleneğini sürdürüyor.

Osmanlı döneminin en önemli geleneklerinden “Baklava Alayı”, yeniden hayat buluyor. İlki geçen sene yapılan Baklava Alayı bu yıl da BAKTAD ve Fatih Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Ramazana ayına özel düzenlenen “Baklava Alayı” etkinliğinde 60 kişilik mehter takımını konser verdi. Dönemin kıyafetlerini giyen 20 yeniçeri ve 80 askeri görevli tarihi kişilikleri canlandırdı. Ardından Sultanahmet Cami’sinin belirli yerlerine kurulan masalarda, halka ve turistlere 20 bin dilim baklava ikram edildi.

Ekinlik tarihçi Talha Uğurluel’in “Baklava Alayı” sunumuyla başladı. Protokol konuşmalarının ardından, Topkapı Sarayı’nın kapısından mehteran eşliğinde çıkan yeniçeriler ellerinde baklava tepsileriyle At Meydanı’na doğru yürüdüler. III. Ahmet Çeşmesi’nin önünde başlayan yürüyüş, At Meydanı’nın önündeki Alman Çeşmesi’nde kurulan platformda tamamlandı.

500 Yıllık Gelenek

Baklava Alayı gösterilerinden sonra açıklamalarda bulunan BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Osmanlı döneminde, 18. Yüzyılın başından 1826’ya kadar yani Yeniçeri ocağı lav edilene kadar her Ramazan ayının 15’inde yapılan Baklava Alayını o günkü uygulamaların hepsiyle birlikte bugün hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını dile getirdiler.

Etkinlikle ilgili bilgi veren Fatih Belediye Başkanı  Mustafa Demir, “O dönemlerde padişah sarayda yapılan bu baklavaları Silahtar ağayla birlikte yeniçeri alaylarına gönderilmek üzere böylesine bir alay düzenliyor. 1826 yılında kalkan ve unutulmaya yüz tutmuş bu geleneği ritüelleriyle birlikte bu gün canlandırdık. Bizde Ramazan Ayının 15’ine denk getirmeye çalıştık. Aslında Ramazanı İstanbul ve Anadolu deyince Fatih aklımıza geliyor. Çünkü bütün camilerin bulunduğu yer burası, Hırka-i Şerif burada, Hırka-i Saadet burada ve padişahlar adına yapılmış bütün camiler burada bunlardan daha da önemlisi medeniyetin eşiği olarak kabul edilen Sultan Ahmet burada bulunuyor. İşte bu meydanda tarihte nasıl yapılıyorsa aynısını bizde bu akşam yaptık” dedi.