BAKTAD heyeti ve İkitelli KOSGEB Müdürü Özay Cebeci, Amerika Chicago’da düzenlenen “Sweets & Snacks Expo” fuarını ziyaret etti.

Baklava ve tatlı sektörünün en önemli fuarlarından olan “Sweets & Snacks Expo” fuarı 24-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında Chicago’da gerçekleşti. Dünyanın dört bir tarafından katılımcıların ve ziyaretçilerin olduğu fuarı Baktad da bir heyetle ziyaret etti. BAKTAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, BAKTAD heyeti, BAKTAD Genel Koordinatörü Ümit Faris ve İkitelli KOSGEB Müdürü Sayın Özay Cebeci de eşlik etti.

Geçtiğimiz yıl 23 ülkeden 650 katılımcıya ve 90 ülkeden 16.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapmış olan “Sweets & Snacks Expo” fuarı; 150 milyar dolarlık hacme ulaşmış pasta, tatlı, şekerleme ve atıştırmalık ürün sektörü için oldukça önemli bir konuma sahip. Fuar, gerek Amerika gerekse Amerika ile serbest ticaret antlaşması bulunan Kanada ve Meksika pazarlarında yer alabilmek adına Türk firmalarına önemli fırsatlar sunuyor.

BAKTAD heyeti, Sweets & Snacks Expo ziyaretinin ardından New York’ta baklava ve pastacılık sektörünün önde gelen firmaları ile bir araya geldi. Yapılan firma ziyaretlerinde yeni anlaşmalar ve iş bağlantıları yapıldı. New York’ta yapılan firma görüşmelerinin ardından Baktad heyeti, Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ali Koçak’ı ziyaret etti. Ziyarette Baktad heyeti Ali Koçak ile Türk firmalarının Amerika’da yapabileceği çalışmalar hakkında görüştü.

Fuar çalışmalarının ardından Baktad heyeti Chicago Başkonsolosu Sayın Umut Acar’ın özel davetine katıldı. Başkonsolos Umut Acar’ı makamında ziyaret eden BAKTAD heyeti, baklava ve tatlı sektörünün Türkiye ve dünyadaki konumu hakkında bilgi verirken, Amerika’da yapılabilecek çalışmalarla ilgili görüşlerini belirttiler.