İstanbul Ticaret Odası 72. Komitenin saygı değer üyeleri ve değerli meslektaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Bu gün burada 2. Çalıştay Toplantımızı gerçekleştirmek münasebetiyle bulunmaktayız.

Toplantıya geçmeden kısaca 72. Komite olarak yaptıklarımız hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. İstanbul Ticaret Odası bünyesinde tatlıcılık sektörü adına birçok çalışmaya imza attık. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli organizasyonlara katılarak yenilikleri görme fırsatı bulduk. Geçen Dönem Almanya Anuga Fuarı’na ve Paris Fuarı’na gittik. İstanbul Ticaret Odası ile Kültür Bakanlığı’nın Çin’de düzenlediği etkinliğe hem temsilci gönderdik hem de milli tatlımız olan baklavamızı tanıttık. Her ay zümre toplantıları yaparak sektörün gelişmesine yönelik istişareler yaptık. İşveren-işçi mahkemelerindeki mağduriyetlerin giderilmesi konusunda bilirkişi olduk. Paneller düzenleyerek, şekerli tatlılar ve özellikle baklava konusunda sağlık açısından oluşan ön yargıları giderdik.

Bu dönem yapılan seçimler baklavayı, tatlı mamullerini yeni bir komite oluşturarak 72. Komite’de topladık. 72. Komite olarak her ay düzenlenen zümre toplantılarımızda sektörümüzün sorunlarını ele alarak çözümler ürettik. Ayrıca 72. Komite Meclis Üyeleri ve Komite Üyeleriyle Polonya EuroGastro Fuarı ve Fas’ta gerçekleştirilen gıda fuarına katılarak ülkemizin milli tatlısı baklavayı tanıttık.

Son yaptığımız panelimiz; “Sağlıklı Beslenmede Şekerli Mamullerin ve Baklavanın Yeri” konusuyla halkımızı ve tüm üyelerimizi aydınlatmaya yönelik olmuştur. Nitekim bazı diyet uzmanları şekerli mamullerin ve baklavanın zararlı olduğuna dair demeçler vererek tatlıyı, pastayı, çikolatayı ve baklavayı zararlı bir besin gibi gösteriyorlar. Biz ise bunların zararlı değil aksine sağlığımıza yararlı olduğuna dair vurgu yaparak paneli düzenledik. Şeker enerji verdiği için insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Tatlılarımız özellikle baklavamızda bu nedenle hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Kararında tüketildiği sürece şekerli tatlılarımız sağlık açısından da oldukça faydalı olduğunu kanıtladık.

Katılımlarınız için herkese teşekkürlerimizi sunuyorum …