Gaziantepli Tatlıcı Mehmet Yıldırım Yıldırım Gıda

Özgeçmiş

1963 Gaziantep doğumlu olup üç çocuk babasıdır. 11 yaşında baklavacılık mesleğine başlamış ve 1982 yılında kurulan aile şirketinde çalışmaya başlamıştır. 2000 yılında ise aile şirketinden ayrılarak kendi şirketi olan Yıldırım Gıda’yı kurarak TATLİCİ markası ile baklava ve tatlı sektöründe toplu üretim yaparak catering, süpermarketler, oteller, pastaneler ve kamu kuruluşlarına ürün vermektedir. Yıldırım Gıda günlük 6 ton üretim kapasitesi ile sektöründe lider firmalar arasında yer almaktadır.

Mehmet Yıldırım, 2001 yılında Türkiye’nin en ünlü baklava ve tatlı markaları tarafından kurulan BAKTAD’ın Kurucu Başkanı ve halen Yönetim Kurulu Başkanıdır. 2005 yılında kurulan 57 ilde ve 7 Avrupa ülkesinde şubesi ve 40 temsilcisi bulunan, Türkiye’nin en fazla üyeye sahip sivil toplum kuruluşu olan TÜMSİAD’ın kurucu başkanı olan Yıldırım, TÜMSİAD’ın 2009 yılına kadar 4 yıl Genel Başkanlık görevini yürütmüştür.

Başkanlığını yaptığı sivil toplum örgütleri ile Türkiye’nin kalkınmasına ve üyelerinin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmakta ve her 2 derneğinde yapmış olduğu birçok projeler ile de bu amaçlar doğrultusunda desteğini sürdürmektedir.

İTO Meslek Komitesi Seçimlerinde baklava sektörünün de kayıtlı bulunduğu (2009-2013 döneminde) 1. Öğütülmüş Tahıl Ürünleri Komitesinden İTO Meclis Üyesi ve İTO Başkanlık seçimlerinde de TOBB delegesi seçilmiştir.

TOBB delegesi olan Mehmet YILDIRIM, TOBB’un 2009’daki genel kurulunda TOBB’a bağlı çalışan Türkiye’de ki tüm illerde bulunan Ticaret Odalarını temsil eden Ticaret Odaları Konsey üyeliğine seçilmiştir. Ve şu an da (2013-2017 dönemi) İTO 72. Komite’de (Baklava, Pasta ve Şekerli Mamuller) Meclis Üyesidir.