27 yıllık özlem sona erdi…

İstanbul Ticaret Odası ülkemizin en köklü kuruluşlarından biri. Tam 127 yıldır Türkiye’nin hizmetinde. Türkiye’nin diyorum çünkü, İstanbul Ticaret Odası hiçbir zaman sadece İstanbul’un ticaret odası olmadı. İstanbul Ticaret Odası üyeleri tüm Türkiye’de ödenen verginin yarıya yakınını ödüyor. İTO üyeleri tüm Türkiye’de üretilen değerin yarısını üretiyor. Bu nedenle İTO 127 yıldır Türkiye’nin hizmetinde…

İstanbul Ticaret Odası’nda baklavacılar ilk kez bu yıl temsil edilmeye başlandı. Yüzlerce yıllık bir geçmişi olan mesleğimiz, 127 yıldır ilk kez İTO Meclisi’ne girme başarısı gösterdi.

Dört yıl boyunca İTO Meclisi’nde gerçekleştireceğimiz hizmetlerle baklavacılığı çok daha iyi yerlere getireceğimize inanıyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle seçimlerin gerçekleştiği yağmurlu ve soğuk günde meslektaşlarını desteklemek için sandık başına koşan değerli arkadaşlarımızı, bu özverileri dolayısıyla ne kadar kutlasak azdır.

Gerek İTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Yalçıntaş ve yönetimiyle, gerekse İTO Meclis Başkanı Sayın İbrahim Çağlar ve İTO Meclisiyle verimli bir dönem geçireceğimize olan inancım tamdır.

Tabii Baklavacılar sadece İstanbul Ticaret Odası Meclisi’ne girme başarısını göstermekle kalmadı. Anadolu’nun çeşitli kentlerinde, çok değerli baklavacı arkadaşlarımız oda meclislerinde çeşitli organlara seçildiler. Lüleburgaz’dan Gaziantep’e kadar oda organlarına seçilen arkadaşlarımızla ilgili haberi dergimizde okuyabilirsiniz.

Sizlere bu sayıda vereceğimiz bir diğer iyi haber Siyavuşpaşa Meslek Lisesi’nde derneğimizin katkılarıyla yapılan Baklava ve Unlu Mamüller Atölyesi’nin hizmete girmesi. Artık baklavanın da öğretildiği bir okulun varlığı ile gururlanabiliriz. Özellikle bu okula yaptığımız katkılar bizlerin sevincini artırmaktadır.

Tüm sektörlerin olduğu gibi bizim sektörümüzün de en önemli sorunlarının başında “yetişmiş eleman” eksiği geliyor. Hepimiz çıraklıktan yetiştik ve baklavacılığı dünya standartlarında yapmak için eksiklerimizi zaman içinde giderdik, kendimizi geliştirdik. Oysa bu okuldan mezun olacak gençlerimiz bizlerden iyi usta olmak için gerekli olan eğitim altyapısına sahip olarak yanımıza gelecekler. İnşallah bizleri aşmak için de çok çalışacaklar.

Bu güzel haberlerin sürmesi dileğiyle hepinize mutlu ve bol kazançlı günler diliyorum.