Bu yıl dernek olarak gerçekleştirdiğimiz en önemli etkinliklerinden biri olan ANUGA Fuarı oldu. Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen ANUGA Fuarı dünyanın en büyük gıda fuarı. Bu yıl İTO’nun girişimleriyle ANUGA’da “Misafir Ülke” Türkiye idi… Biz de BAKTAD olarak fuara geniş bir katılım gerçekleştirdik ve dünyaya baklavayı tanıtma yolunda önemli bir adım attık.

Türkiye ve Almanya bayraklarından oluşan baklava tepsileri, baklavayı tanıttığımız kitapçık çok büyük ilgi gördü. Ayrıca fuardaki ziyaretçi ve katılımcılara binlerce tek dilim baklava dağıttık.

Baklavamızın tadına bakan Avrupa Komisyonu’nun sanayi ve rekabetten sorumlu üyesi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen de “Baklavayı tanıtın AB’ye girersiniz” doğrultusunda beyanatlar verdi. Ancak bu sözlerde önemli bir ciddiyet payı da vardı. Çünkü dünyada tanınmak, kabul edilmek için kültürü yüksek bir medeniyete sahip olmak çok önemlidir. Medeniyetin önemli ayaklarından biri sofra kültürüdür.

Dünyada mutfağı bilinen kaç medeniyet var? Fransız, İtalyan, Çin mutfakları ve bir de Türk mutfağı. Bu medeniyetler aynı zamanda dünyanın en eski medeniyetleridir. Bizim mutfağımızın diğerlerine göre daha az bilinmesinin ve mutfak ürünlerimizin diğer ülkeler tarafından sahiplenilmeye çalışılmasının en önemli sorumlusu yine bizleriz. Mutfağımızı dünyaya tanıtmadıkça bu tip sorunlar yaşamaya devam ederiz.

İşte bu gerçeklerden hareketle BAKTAD olarak Türk mutfağının en azından tatlı kısmını dünyada tanıtmaya çalışıyoruz. Bu konudaki ilk adımları da ANUGA’da attık. Bundan sonra da çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Aralık ayında gerçekleşecek Altın Oklava yarışmamız, önümüzdeki yıllarda tam bir uluslararası nitelik kazanacak. Bu doğrultudaki çalışmalarımız şimdiden başladı.

Yurtdışındaki gıda fuarlarına daha sık katılacak, özellikle baklavayı tüm dünyaya tanıtacağız.

Baklavayla ilgili kitap ve belgesel çalışmaları başlatacak, bu çalışmaların yurtdışına yönelik olmasını sağlayacağız.

Baklavanın bir dünya tatlısı olması hayal değil. Kalitesi, tadı, kültürüyle bir dünya tatlısı olmak için gerekli tüm özelliklere sahip olan baklava bizden çaba bekliyor.

Dünya küçülüyor… Küçülen dünyanın nimetlerinden yararlanarak en ücra köşelere bile baklava ulaştırmamız mümkün.

Büyük düşünelim, büyüyelim!

Elimizdeki tatlı altının hakkını verelim.

Baklavayı dünya tatlısı yapalım…