BAKTAD tarafından 16 – 19 Ekim tarihleri arasında Fransa’nın Paris şehrine, dünyanın en büyük gıda fuarı olan SIAL Uluslararası Gıda, Tatlı ve İçecek Fuarı ziyaretini de içeren iş gezisi düzenledi. Fuar katılımcılarına ve ziyaretçilere baklava ikram edilerek Türk Tatlısı tanıtıldı.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) tarafından 16 – 19 Ekim 2010 tarihleri arasında Fransa’nın Paris şehrine dünyanın en büyük gıda fuarı olan SIAL Uluslararası Gıda, Tatlı ve İçecek Fuarı ziyaretini de içeren iş gezisi düzenlendi. Turista Turizm İşletmelerinin organize ettiği ve KOSGEB tarafından desteklenen iş gezisinde, BAKTAD üyeleri yoğun ilgi gösterdi.

Gezi dönüşü açıklama yapan BAKTAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, “Bildiğiniz üzere 2009 yılında Almanya – ANUGA Fuarı katılımında milli tatlımız olan baklavayı tanıtmak için yapmış olduğumuz çalışmalar, Türkiye kamuoyunda geniş yer edinmiştir. Bu sene ise baklavanın uluslararası tanıtımında elde ettiğimiz başarılara bir yenisini eklemek için Fransa’ya düzenlediğimiz iş geziside aynı şekilde ses getirmiştir. BAKTAD olarak milli tatlımız olan baklavayı dünya çapında tanıtmaya devam edeceğiz. Yaptığımız çalışmalara ara vermeden devam edeceğiz” dedi.

Gezinin oldukça verimli geçtiğini belirten Yıldırım, SIAL Uluslararası Gıda, Tatlı ve İçecek Fuarı’nı da ziyaret ederek katılımcılara ve ziyaretcilere baklava ikram ettiklerini, gittikleri her yere ellerinde bir tepsi baklava ile giderek herkese ikram ettiklerini belirtti.

1964 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen ve bu yıl 24’üncüsü düzenlenen SIAL 2010 Uluslararası Gıda Fuarı, dünyanın en önemli uluslararası gıda fuarlarından biri ve gıda endüstrisi temsilcilerini buluşturan küresel bir iş forumu olarak da değerlendiriliyor. Fuar yetkilileri ile yapılan görüşmelerde; geçmiş yıllara göre daha fazla ilgi gösterilen bu yılki fuara 105 farklı ülkeden 5.600 firmanın stand açarak iştirak ettiği ve söz konusu fuarın bu yıl 150.000’den fazla kişi tarafından ziyaret edildiği öğrenildi.

BAKTAD üyeleri baklavanın tanıtımının yanı sıra; tarihi Fransa’ya kadar uzanan pastanın merkezi olan Paris’te, Türk Ticaret Ataşeliği ve Paris Ticaret ve Sanayi Odasının katkılarıyla, Pasta, Tatlı sektörünün yanı sıra tedarikçilerinden oluşan ticari bir heyetle ikili iş  görüşmeleri yaptılar. Ayrıca Paris’in en büyük markası olan Pasta firmasının satış noktası, fabrika ziyareti ile birlikte kültürel ve sosyal aktivitelerde gerçekleştirilmiştir.

Böyle güzel bir iş organizasyonu düzenleyen TURİSTA Turizm İşletmeleri sahibi Yaşar Doğan’a ve desteklerinden dolayı KOSGEB’e teşekkür ediyoruz. teşekkür.